امروز  سه شنبه , ۹ آذر ۱۴۰۰  مطابق با 24 ربيع الثاني 1443 و 30 November 2021

شهمیرزاد شهر نمونه گردشگری

 

شَهمیرزاد

از شهرهای شهرستان مهدیشهر در استان سمنان است. این شهر از نظر گردشگری و کشاورزی دارای اهمیت می‌باشد. شهمیرزاد در ۶ کیلومتری شمال شهر مهدیشهر (سنگسر) واقع شده‌است.

جمعیت

جمعیّت این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۷٬۳۸۲ نفر بوده و ارتفاع مرکز این شهر از سطح دریا ۱۹۳۵ متر می‌باشد. شهمیرزاد دومین شهر پرجمعیت شهرستان مهدیشهر است .

درباره شهمیرزاد

هوای آن نسبت به سمنان که گرم و خشک است معتدل‌تر و از لحاظ پوشش گیاهی بسیار سبز و خرم‌تر است . همچنین نسبت به شهر همسایه اش مهدیشهر معمولا حدود ۲ درجه خنک تر است. شهمیرزاد دارای بزرگ‌ترین باغ گردوی جهان (با تایید فائو) می‌باشد که مساحت آن حدود ۷۵۰ هکتار است .مهمترین ویژگی گونه های گردوی شهمیرزاد به تایید پروفسور ژرمن فرانسوی، خوشه ای بودن آن است که با مشخصه درصد چربی بالا، چوب سخت و خوش نقش و رکورد وزن دانه گردو(۲۵گرم)ذخیره گاه منحصر به فرد و احتمالا قدیمترین زیستگاه گردوی جهان است. شهر شهمیرزاد دارای مناظر و کوههای بسیار زیبا، پوشش گیاهی و تنوع جانوری بسیار کم نظیری میباشد، به طوری که در تمام فصول سال از سراسر کشور مهمانان را به خود جذب مینماید.

درگذشته این شهر جزیی ازمناطق هزارجریب طبرستان بوده‌است و نام‌هایی از قبیل سامار و شامار و شهمارفریم را داشته‌است و طبق کتاب سربداران از آبادترین شهرهای قدیم طبرستان بوده‌است . در تاریخ معاصر شهمیرزاد، پیش و پس از ارتقا به شهر زیر نظر فرمانداری نظامی سنگسر بوده است .

درختان کهنسال با بیش از ۱۰۰۰ سال سن نشانه تاریخ کهن این شهر میباشد .

مشاهیر

علاوه بر طبیعت زیبا، شهمیرزاد دارای فرهیختگان بسیاری نیز میباشد که شمار آنها نسبت به جمعیت، در سراسر کشور کم نظیر است .از مشاهیر گذشته شهمیرزاد در کتب تاریخی نام برده شده است از جمله:

 1. شیخ کبیر(از عالمان بزرگ دینی و از عرفا)
 2. ملا علی اکبر غفاری شهمیرزادی(از عالمان بزرگ دینی و از عرفا)

از مشاهیر فقید دوران معاصر هم میتوان از

 1. مهندس میری(از مهندسین ارشد شرکت بوئینگ)
 2. دکتر ذبیح اله صفا(استاد دانشگاه تهران و اولین گردآورنده تاریخ ادبیات ایران)
 3. محمد مومنی (رئیس دفتر رهبری)
 4. دکتر ملک(نماینده اولین دوره مجلس)
 5. ولی ا.. زمانی (نماینده دوره دوم مجلس )
 6. محمد امینی(قاضی دیوان انتظامی قضات تا سال ۱۳۵۶ )

و… میتوان نام برد. از مشاهیر حاضر نیز بسیاری در دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی حضور دارند از جمله:

 1. دکتر صادق ملک از باستان شناسان صاحب سبک دنیا.
 2. دکتر برومند، چهره ماندگار و استاد بین المللی در اورولوژی.
 3. پروفسور کیانی استاد دانشگاه کالیفرنیا در رشته غدد داخلی.
 4. سلمان غفاری نویسنده وسفیر سابق ایران در واتیکان که کتب دینی ایشان به زبان انگلیسی در بسیاری از کشورهای اروپایی منتشر شده است.

کشاورزی

اقتصاد شهر شهمیرزاد بر کشاورزی آن تکیه دارد. بطوری که شهمیرزاد از اصلی ترین تولید کنندگان گردو در منطقه است و محصولات گردوی این شهر توان صادراتی بالایی دارد. از دیگر فراورده های منحصر به فرد شهمیرزاد میوه آلو است بطوری که از ۱۶۵ هکتار باغات آلوی شهرستان مهدیشهر، ۱۳۵ هکتار آن در شهمیرزاد قرار دارد.

شهر نمونهٔ گردشگری بین المللی

در جلسهٔ هیئت وزیران در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۸۶ که در سمنان برگزار شد، این شهر به استناد مادهٔ ۸ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، به‌عنوان شهر نمونهٔ گردشگری بین المللی تعیین شد.

مقاله ای راجع به شهمیرزاد

نیایش خالقی را که همه گونه مظاهر زیبایی را در شهمیرزاد نمایان ساخت تا در ۲۴ کیلومتری شمال سمنان و در دامنه  جنوبی کوههای البرز شرقی شهری پدید آورد  که نامش جاودانه تاریخ و افتخاری برای فرزندان این زمین باقی گذارد.

در این مقال کوتاه به صورت اجمالی به توصیف این شهر می پردازیم و امیدواریم بتوانیم در وصف این خلقت زیبای خداوندی گام برداشته باشیم  .

در این مقال سعی شده چکیده ای از معرفی شهمیرزاد برای خوانندگان مهیا گردد و بخش های مختلف سایت از جمله:  مفاخر، میراث، آب و هوا، طبیعت، گردشگری، گویش و زبان، فرهنگ و آداب و رسوم ، وجه تسمیه، تاریخ و … برای آشنایی با شهمیرزاد در اختیار خواندگان محترم می باشد.

شهمیزاد به روایتی بهشت کویر و نگین زمردین بر حلقه انگشتری به عنوان منطقه ای گردشگری و توریستی در استان سمنان و ایران زمین شناخته شده است.

این سرزمین به تربیت انسانهایی بزرگ و پرافتخار چون پدر تاریخ ادبیات ایران، استاد دکتر ذبیح الله  صفا، بیش از سیصد پزشک متخصص و متعهد و هزاران هزار، عالم و محقق، دانشمند و سفیر و دیپلمات و … به خود می بالد.

از قدمت آن همان بس که شیر قلعه این شهر طبق آمار سال ۱۳۷۲ میراث فرهنگی استان سمنان به عنوان قدمی ترین ابنیه تاریخی شهرستان سمنان به دوره ساسانی باز می گردد.

بلند ترین قله استان سمنان، نیزوا در شمال غرب شهمیرزاد و یکی دیگر از ارتفاعت استان را  ”شهمیرزاد کوه” با ارتفاع ۳۱۳۳ متر از سطح دریا است.

از قلاع مهم این شهر که در ایالت قومس یا کومش یکی از کانونهای مهم اسماعیلیان بوده از شیرقلعه و دژوهل نام برد.

  از نظر زمین شناسی ، منطقه شهمیرزاد مربوط به دوران سوم و دارای سنگهای رسوبی و آهکی است و معادن کلسیت ، گالن ( سولفور سرب ) ، سولفات باریت ، کمی کربنات سرب “ دولومیت و کوارتزیت ، سنگ گرانیت و سیلیس ( شیشه ) در آن یافت می شود.

شهمیرزاد دارای چندین قله و تپه، سه قلعه تاریخی شیر قلعه , قلعه شیخی و دژ وهل، ۱۶ چشمه، ۱۵نهر و حدود همین تعداد قنات، بیش از ۱۰استخر و … است .

محصولات زراعی آن شامل گندم ، جو ، یونجه، شبدر، سیب زمینی، چغندر، حبوبات، سبزیجات و صیفی است اما محصولات باغی و سر درختی آن از اهمیت و اعتبار بیشتری برخوردار است .

از محصولات این شهر می توان به گردو، بادام، زردآلو، سیب، گلابی،آلوچه، گیلاس ، توت و سنجد و…. اشاره کرد که گردوی شهمیرزاد از بهترین واریته گردو در ایران و جهان است و یکی از اقلام صادراتی می باشد.

آلو نیز از دیگر  محصولات شهمیرزاد می باشد که در پیشرفت اقتصاد باغداران نقش گذاشته است.

شهمیرزاد از مناطق مختلفی تشکیل شده است از جمله مناطق چاربیدان ، اسیو سر ، پل تک ، شیخی، مازرون کوچه ، شیخ چشمه سر ، کاهش ، ارشک ، بیدان ، مرغک ، مصلا ، مرو ، گنون ، لاودار ، پل پی ، محرم دشت ، چهار کوچه ، دروازه ، حمام دشت ،  چشمه سر ، اسال سر یا استخر چمن ، بن بون یا چاشمیج محله ، اسالی ، کلاته و   ملک طیبی، پشته ، ویون در ،وره وار ، لهر ، لزر ، بلبل دره ، لوچال ، گل باغ ، کشت و صنعت و همچنین ده صوفیان ، پرور ، کلیم ، کاورد ، فینسک ، تم و تلاجیم ، ملاده ، شلی ، هیکو ، جنگل رودبارک ، فولاد محله ، چاشم و خطیر کوه از روستاهای اطراف و مناطق دیدنی و گردشگری شهمیرزاد می باشد.

یکی از شاخصه های شهمیرزاد کشت و صنعت این شهر می باشد  و بزرگترین باغ گردوی جهان است . شرکت کشت و صنعت شهمیرزاد در سال ۱۳۶۷ به همت جمعی از اهالی این شهر تاسیس شد وبه عنوان شرکت سهامی خاص به ثبت رسید.این باغ بزرگ گردو که دارای ۷۰۰ هکتار وسعت است به عنوان بزرگترین قطب گردوی جهان از سوی فائو شناخته شده است.

در خاتمه این نوشتار بار دیگر تاکید می نمائیم که در این مقال سعی گردیده گفتاری کوتاه درباره شهمیرزاد داشته باشیم و خوانندگان محترم برای کسب اطلاعات بیشتر  می توانند در قسمتهای مختلف سایت، سایتهای مرتبط با شهمیرزاد و کتب مربوط بیشتر با این شهر زیبای خفته در حاشیه کویر آشنا شوند.

دیدگاه ها بسته است

پیوند تصویری
وضعیت آب و هوا
شهمیرزاد
۹ آذر ۱۴۰۰, ۷:۱۹ ب.ظ
اغلب صاف
اغلب صاف
12°C
احساس واقعی: 12°C
فشار کنونی: 1020 mb
رطوبت: 50%
سرعت باد: 0 m/s شمال
تند باد: 1 m/s
UV-Index: 0
 
Log In