امروز  چهارشنبه , ۵ آذر ۱۳۹۹  مطابق با 9 ربيع الثاني 1442 و 25 November 2020

بایگانی برای ‘اخبار دانشگاه’

راهنمای استفاده از سامانه مدیریت یکپارچه امور آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی (آموزشیار)

دانشجویان عزیز: جهت مشاهده راهنمای استفاده از سامانه مدیریت یکپارچه امور آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی (آموزشیار) کلیک کنید

اساتید محترم: جهت مشاهده راهنمای استفاده از سامانه مدیریت یکپارچه امور آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی (آموزشیار) کلیک کنید

با توجه به اعلام ستاد مدیریت یکپارچه امور آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی ( آموزشیار) ، توجه شما را به نکات ذیل جلب می نماید:

۱- خواهشمند است کلیه دانشجویان محترم نسبت به واریز مبالغ شهریه از درگاه بانک صادرات اقدام کنند.

۲-  آن دسته از عزیزانی که طی دو روز گذشته انتخاب واحد داشتند، می توانند از منوی ثبت نام دروس و سپس بررسی آخرین وضعیت ثبت نام لیست دروس انتخابی خود را مشاهده و همچنیِِِِِــــــــــن به صورت فایل  Exel در خروجی ذخیره نمایند.

۳-  با توجه به اینکه مقرر است انتخاب واحد در چندین نوبت انجام پذیرد خواهشمند است نگران این موضوع نبوده و اطمینان می دهد اگر حتی یک واحد درسی  دانشجویّّّّّـــی انتخاب واحد نشده باشد در نوبت یا نوبت های بعدی اخذ واحد انجام می پذیرد.

۴- همچنین پس از اتمام دوره فعلی انتخاب واحد  سامانه به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت جهت پیـــــــــــاده سازی کانورتهای جدید غیر فعال شّّــــــده و پس از آن زمان انتخاب واحد نوبت بعدی شروع و ان شاالله دانشجویان انتخاب واحد خود را به صورت کامل انجام خواهند داد.

آدرس سامانه پاسخگویی به سوالات دانشجویان،اساتید و کارکنان در خصوص سیستم آموزشیار

چارت درسی کلیه رشته های دانشگاه طبق ورودی دانشجویان

پیام تسلیت – انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت تاسف برانگیز استاد فرهیخنه جناب آقای دکتر محمد کاظم شهمیرزادی از اساتید کوشا و خدوم دانشگاه و مسئول راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی شهمیرزاد را به جامعه دانشگاهی تسلیت  عرض می نماییم.  از پیشگاه خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل خواستاریم.

هیات رئیسه و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی شهمیرزاد

معافیت طلایی‌های دانشگاه آزاد در مسابقات آسیایی از پرداخت شهریه ترم آینده/ سیستم‌های حمایتی پرداخت شهریه راه‌اندازی می‌شوند

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با تبریک موفقیت دانشجویان این دانشگاه در مسابقات آسیایی جاکارتا گفت: مدال‌آوران مسابقات آسیایی از جوایز و تخفیفات شهریه دانشجویی برخوردار خواهند شد و در ترم آینده از پرداخت شهریه معاف می‌شوند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی صبح امروز در دومین نشست سراسری معاونان فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: دو نوع تربیت در دانشگاه‌ها وجود دارد؛ یک نوع تربیت علمی است شامل فراگیری، پژوهش و مشاهده و عقل و نظریه‌پردازی و نوع دیگر تربیت اخلاقی است.

وی افزود: تربیت علمی و اخلاقی هر دو در کنار یکدیگر مورد نیاز است. همچنین دانشگاه به فراگیری، پژوهش خلاقانه و خردورزی نظریه‌پردازانه نیاز دارد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره دانشگاه‌ها گفت: ایشان می‌فرمایند دانشگاه در ایران ناقص بنا نهاده شده است. متأسفانه هم تربیت علمی و هم تربیت اخلاقی در دانشگاه با مشکل مواجه بوده است.

طهرانچی با اشاره به سیر تحول دانشگاه در غرب عنوان کرد: اساساً همواره دانشگاه در غرب نیز مبتنی‌ بر فرهنگ و جامعه بوده است. دانشگاه نخبه‌گرا، دانشگاه اجتماعی و دانشگاه جدید سه مرحله‌ای است که دانشگاه در سیر تحول خود در غرب پشت سر گذاشته است.

وی با بیان اینکه در تمام مراحل تمدن غرب جنبش‌های اجتماعی فرهنگی برآمده از دانشگاه بوده‌اند، عنوان کرد: در قرن بیستم تبیین ارزش‌های فرهنگی در دانشگاه صورت گرفت و دانشگاه اثرات بازتاب اجتماعی داشت.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با انتقاد از وضعیت دانشگاه‌های کشور گفت: متأسفانه در کشور دانشگاه را گسترده کرده‌ایم ولی الزامات دانشگاه گسترده را نتوانسته‌ایم ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: از قرن ۲۱ وارد مرحله جدیدی از تمدن شده‌ایم که مقام معظم رهبری آن را به جهان شبکه‌ای تعبیر می‌کنند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ویژگی‌های این مرحله جدید تمدنی، گفت: عصر اطلاعات و جامعه دانایی، اقتصاد دانش‌بنیان، مجازی شدن امور و جهان شبکه‌ای مفاهیم و ویژگی‌های جدیدی هستند که در این مرحله تمدنی مطرح می‌شود.

طهرانچی با اشاره به چهار رویکرد دانشگاه شامل تربیت نیروی انسانی، افزایش دانش، حل مسئله و تعالی فردی و اجتماعی گفت: در تمام این رویکردها رسالت اجتماعی دانشگاه چه در نگاه آرمان‌گرایانه چه در نگاه واقع‌گرایانه همواره دیده می‌شود.

وی عنوان کرد: غربی‌ها دانشگاه را منشأ پیشرفت می‌دانند و مدل‌های پیشرفت خود را از دل دانشگاه درمی‌آورند، همان‌طور که حضرت امام فرمودند مبدأ همه تحولات در دانشگاه است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در دیدگاه آرمان‌گرایانه دانشگاه، آینده را با نگاه به فرهنگ رقم می‌زند اما در دیدگاه واقع‌گرایانه دانشگاه، آینده را با نگاه به نیازهای فرهنگی جامعه رقم می‌زند.

طهرانچی با بیان اینکه دانشگاه فقط محیطی برای کسب علم تخصصی نیست، گفت: کسب مهارت‌های مورد نیاز جامعه و ارتقای مطلوب فرهنگ اجتماعی نیز از وظایف مهم دانشگاه محسوب می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه نگاه غرب به دانشگاه کاملاً فرهنگی است که دانش تخصصی، اعتلای فرهنگ و ارتقای فرهنگ اجتماعی در کنار یکدیگر مهم قلمداد می‌شود، عنوان کرد: دانشگاه صرفاً کلاس نیست بلکه محیط تربیتی است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه همان زمان که در سال ۱۳۴۶ نام وزارت معارف به آموزش عالی تغییر پیدا کرد، دچار بدفهمی و ترجمه ناقص از دانشگاه شدیم، گفت: این ترجمه دانشگاه را تبدیل به سازمانی صرفاً آموزشی کرده است. متأسفانه بدفهمی دیگری که وجود داشت این بود که کارشناسی در ایران مقطع اصلی قلمداد شد و مقطع ارشد و دکتری به عنوان مقطع تحصیلی تکمیلی در نظر گرفته شد در صورتی که در غرب کاملاً برعکس این مدل است.

طهرانچی با اشاره به عدم برنامه‌ریزی مناسب برای انتقال دانش‌آموز به دانشگاه گفت: دانش‌آموز را از محیط بسته مدرسه به محیط باز دانشگاه و از محیطی مدیرمحور به محیطی دانشجومحور می‌فرستیم بدون اینکه برای این دوران گذار برنامه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه دانش‌آموز را وارد محیطی ناهمگن می‌کنیم و می‌گوییم خودت یاد بگیر، اظهار کرد: دانش‌آموزی که مدیر، معلم و مشاور را در کنار خود می‌دید اکنون در محیط آموزشی قرارگرفته است که هیچ نظارتی بر او وجود ندارد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه‌ها وظیفه تربیت قوه عاقله کشور را بر عهده دارند، گفت: رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند لازمه تربیت قوه عاقله، تربیت هویتی و اخلاقی دانشجو است. متأسفانه صرفاً دانشگاه‌ها برنامه آموزشی برای دانشجو دارند اما برای هویت‌بخشی هیچ طرح و برنامه‌ای وجود ندارد.

طهرانچی گفت: دشمن تمام تلاش خود را می‌کند تا امید را از مردم بگیرد ولی ما وظیفه داریم دانشجو را امیدوار کنیم. باید نسل جوان با توانایی‌ها و ظرفیت‌های داخلی آشنا شوند.

وی با بیان اینکه شبکه تربیت معنوی می‌تواند در برابر هجمه‌های دشمن کارساز باشد، اظهار کرد: اگر تربیت معنوی انجام نشود نسل جوان کشور با مشکلات تربیتی و هویتی مواجه خواهد شد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی درباره دانشگاه ایرانی اسلامی گفت: آسیب‌های دانشگاه وارداتی را همه می‌دانیم. کشور نیاز به مدل بومی برای دانشگاه خود دارد و آن دانشگاه ایرانی اسلامی است.

وی با اشاره به ویژگی‌های دانشگاه ایرانی اسلامی گفت: در این دانشگاه دانشجو در برابر سلطه‌پذیری مستقل تربیت می‌شود. اقتصاد دانش‌بنیان در متن اقتصاد مقاومتی توسعه پیدا می‌کند. فرهنگ مبتنی‌ بر مردم خواهد شد و جمعیت دانشگاهی نیز رشد خواهد یافت.

طهرانچی با بیان اینکه به الگوی تربیت فرهنگی اخلاقی و معنوی نیازمندیم، عنوان کرد: این پرسش مطرح است که با چه مبانی‌ای می‌توانیم جوان را تربیت کنیم. مسئولان دانشگاه در برابر مردم مدیون هستند. ۳۰‌وچند سال است مردم هزینه تحصیلشان را می‌پردازند و متأسفانه ما از پیاده کردن الگوی تربیت فرهنگی اخلاقی غافلیم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نمی‌توانیم به عنوان مسئول نسبت به مسائل جامعه غافل باشیم، خاطرنشان کرد: بسیاری از مباحثی که در دانشگاه‌ها مطرح می‌شود، تقلید از غرب است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، عنوان کرد: شما باید زودتر از دانشجو مباحث حوزه مدیریتی خود را ببینید و وظیفه دارید برای احقاق حق دانشجو سینه چاک کنید. نباید توجیه‌کننده ضعف مدیریت دانشگاه باشید.

وی افزود: اگر در واحدی مشاهده شود نقصانی در ارائه خدمات وجود دارد و معاون دانشجویی اقدام مناسبی انجام نداده است یا جمعی از دانشجویان نسبت به مسئله‌ای اعتراض به حق دارند و از طرف معاونان دانشجویی به مسئول واحد منتقل نشده است، پذیرفتنی نخواهد بود.

طهرانچی تصریح کرد: یکی از نکاتی که در ارزیابی معاونان فرهنگی دانشجویی انجام خواهد شد، میزان مطالبه‌گری آن‌ها نسبت به احقاق حق دانشجو است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به ظرفیت رسانه‌های این دانشگاه گفت: رسانه‌های دانشگاه آزاد ویژگی خاص این دانشگاه است و نباید آن را به عنوان مسئله زائد دید.

وی عنوان کرد: تنها نهاد علمی آموزشی هستیم که دو خبرگزاری مطرح و یک روزنامه داریم. انتظار داریم خود را با سازمان رسانه‌ها بیگانه نبینید.

طهرانچی با تأکید بر لزوم توجه به فضای مجازی گفت: برای فضای آموزش دیجیتال برنامه جدی داریم که به زودی به ثمر خواهد نشست.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ظرفیت ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: فرهنگ فضای عمومی تنفس است و ورزش به عنوان بخشی از این فرهنگ محسوب می‌شود. افتخار می‌کنیم تعداد قابل‌توجهی از مدال‌آوران بازی‌های آسیایی جاکارتا را دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل می‌دهند.

وی با اعلام خبر پاداش به مدال‌آوران بازی‌های آسیایی، گفت: مدال‌آوران مسابقات آسیایی از جوایز و تخفیفات شهریه دانشجویی برخوردار خواهند شد و در ترم آینده از پرداخت شهریه معاف می‌شوند. حجت‌الاسلام کلانتری، معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه، جزئیات این پاداش را به‌زودی اعلام خواهند کرد.

طهرانچی با اشاره به معضلات صندوق رفاه دانشجویی گفت: لازم است رویه‌های صندوق اصلاح و روند کار برای دانشجویان تسهیل شود تا آنها بتوانند به‌راحتی وام دریافت کنند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام خبر تخصیص تسهیلات ۲٫۵ درصد به عنوان وام شهریه به دانشجویان تصریح کرد: معاون منابع و توسعه مدیریت دانشگاه با دو بانک توافقی کرده که از این پس وامی با بهره ۲٫۵ درصد برای پرداخت شهریه به دانشجویان تعلق بگیرد.

وی افزود: در کنار این وام، مدل شهریه‌ای را در نظر گرفته‌ایم که با کار توأمان است و آن را در واحد ورامین امتحان کردیم. براساس این طرح کارورزی دانشجویان را به عنوان شهریه آنها محاسبه خواهیم کرد. برای کار دانشجویی تدبیر داشته باشیم و سیستم‌های حمایتی پرداخت شهریه را راه‌اندازی کنیم.

وی در پایان گفت: باید به تحولات توجه جدی داشته باشیم تحولات بسیار سریع رخ می‌دهد و باید همراه و همگام با نسل جوان حرکت کرد.

آغاز مصاحبه‌های دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی از ۱۶ تیر/ انتخاب رشته کارشناسی ارشد از اوایل هفته آینده

 

کتر علیرضا رهایی به خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا گفت: امسال با توجه به تجربیاتی که در دو سال گذشته برای مصاحبه‌های دوره دکتری داشتیم برنامه جدیدی تهیه شده است، سالهای قبل مصاحبه‌ها به صورت متمرکز در شهر تهران برگزار می‌شد که باعث بروز مشکلاتی برای داوطلبان می‌شد چراکه باید همه به تهران مسافرت می‌کردند و مقداری هم اینجا تجمع و تمرکز باعث اتلاف وقت می‌شد.

وی افزود: در سال ۹۶ این موضوع به تمام واحدهای دانشگاهی منتقل شد و در همه واحدها امر مصاحبه انجام گرفت. این روش هم باعث سفرهای زیاد داوطلبان می‌شد. همچنین این مدل مصاحبه هم وقت قابل توجهی از اعضای هیات علمی می‌گرفت.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: براساس این دو تجربه قرار شد که امسال مصاحبه در ۱۰ منطقه آمایشی انجام شود، مثلا برای استانهای اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی مصاحبه در تبریز به عنوان مرکز منطقه آمایشی، در استانهای گیلان، مازندران و گرگان مصاحبه در ساری و به همین ترتیب در بقیه مناطق (مشهد، قزوین، اصفهان، شیراز، کرمان، اهواز و کرمانشاه) انجام می‌شود. اساتید هم با هماهنگی معاونان آموزشی مناطق و واحدها انتخاب و در آنجا متمرکز می‌شوند.

رهایی افزود: همچنین از طرف مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه و دفتر نظارت و ارزیابی هم نمایندگانی اعزام می‌شوند که نظارت دقیق بر مصاحبه‌ها داشته باشند، به طوریکه مصاحبه‌ها شکل فرمالیته نداشته باشد و ارزیابی علمی دقیقی از داوطلبان انجام شود، انشالله با این روش دیگر شبهه‌ای در انتخاب افراد پیش نمی‌آید.

وی گفت: نتایج اولیه انتخاب رشته دوره دکتری از ۵ تا ۱۰ تیر اعلام می‌شود و به گونه‌ای برنامه‌ریزی خواهیم کرد تا داوطلبان برای رفتن به مصاحبه یک هفته زمان داشته باشند، برنامه مصاحبه‌ها از ۱۶ تیر آغاز می‌شود تا ۲۵ تیر ادامه دارد.

رهایی درباره تعداد داوطلبان دوره دکترای امسال دانشگاه آزاد اظهار داشت: امسال حدود ۶۵ هزار نفر متقاضی حضور در دکتری داریم.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی درباره انتخاب رشته دوره کارشناسی ارشد در این دانشگاه اضافه کرد: ما مجموع اطلاعات برای رشته‌محل‌ها را آماده کرده‌ایم و مانند سالهای گذشته برای هر رشته محل سه عضو علمی اختصاص داده‌ایم، اطلاعات جمع آوری شده است و مجموع اطلاعات را برای دفتر گسترش آموزش عالی فرستادیم تا نتایجش اعلام شود بعد از اعلام دفتر گشترش ثبت‌نام برای انتخاب رشته آغاز می‌شود پیش‌بینی ما این است که از اوایل هفته آینده انتخاب رشته دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ آزاد اسلامی آغاز شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با صدور پیامی از دانشگاهیان دعوت کرد در مراسم سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضوری پرشور داشته باشند.  

نشست مسئولین دفترنهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با دکتر فرهاد رهبر‎

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با صدور پیامی از دانشگاهیان دعوت کرد در مراسم سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضوری پرشور داشته باشند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در متن پیام دکتر فرهاد رهبر آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

۱۴ خرداد یادآور عروج ربانی مردی از تبار ایمان، خردورزی، شجاعت و ستم‌ستیزی و عدالت‌خواهی است که در اوج روزهای سخت یک ملت ستم‌دیده ندای آزادی‌خواهی و حق‌طلبی را علیه حاکمان فاسد و ظالم سردادند؛ مردی که با تمام وجود برای احیای صفات نیک انسانی و اخلاقی قیام کرد و صدای مردم ایران در جهان طنین‌انداز شد.

اراده مثال‌زدنی حضرت امام خمینی‌(ره) و همراه شدن مردم برای کنار زدن رژیم دست‌نشانده شاهنشاهی و پیروزی انقلاب اسلامی، نقطه عطفی در تاریخ تحولات سیاسی و اجتماعی جهان معاصر محسوب می‌شود و حق تعیین سرنوشت خود در قامت نظام جمهوری اسلامی معنا پیدا کرد.

بی‌تردید معمار کبیر انقلاب اسلامی، منشاء تغییر و تحول در جامعه را جوانان و دانشگاهیان می‌دانستند و به این قشر امید داشتند که آینده کشور را تضمین کنند.

دانشگاه آزاد اسلامی مفتخر است که تاسیس آن با تایید امام خمینی‌(ره) شکل گرفت و ادامه حیاتش با حمایت داهیانه مقام معظم رهبری به عنوان بزرگ‌ترین دستاورد علمی، پژوهشی انقلاب اسلامی در مسیر رفع نیازهای جامعه حرکت می‌کند.

امروز نیز در شرایطی که بدخواهان ملت چشم طمع به این سرزمین دارند و از هر توطئه‌ای برای دستیابی به اهداف خبیث خود بهره می‌گیرند، حضور گسترده آحاد جامعه به ویژه دانشگاهیان در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی‌(ره) پاسخی قاطع به دشمنان قسم‌خورده این مرز و بوم خواهد بود.

این جانب ضمن گرامیداشت بیست‌ونهمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی‌(ره) و شهیدان قیام ۱۵ خرداد، از اعضای خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی می‌خواهم در کنار سایر اقشار مردم با شرکت در این مراسم در جهت اعتلای عزت و عظمت ایران اسلامی حرکت کنند.

پیوند تصویری
وضعیت آب و هوا
شهمیرزاد
۵ آذر ۱۳۹۹, ۱۲:۵۳ ق.ظ
اغلب ابری
اغلب ابری
6°C
احساس واقعی: 8°C
فشار کنونی: 1020 mb
رطوبت: 84%
سرعت باد: 0 m/s جنوبجنوبشرق
تند باد: 0 m/s
UV-Index: 0
 
Log In